Света Тајна Брак
На 10.09.2016 година, во Лешочкиот манастир Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши Света Тајна венчание над младоженците Илчо и Вања Јовановски од Тетово.