17та недела по Педесетница
На 16.10.2016 год. во храмот св. Наум Охридски во Малме - Шведска,беше одбележан три годишен спомен од неговото осветувањето и се отслужи света литургија на каја чиноначалствуваше надлежниот митрополит Европски г. Пимен, во сослужение на митроплитот Брегалнички г. Иларион и митрпополитот Тетовско - гостиварски Јосиф, на литургијата сослужуваа свештеници од истоимените епархии.