Преп. Параскева – Петковден
На 27.10.2016 година, Преп. Параскева – Петковден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во храмот „ Св. Петка“  во Гостивар, во сослужување на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. По литургијата беа благословени кумските лебови.