26та недела по Педесетница
На 18.12.2016 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на надлежниот епархиски митрополит Европски г. Пимен богослужеше света Златоустова литургија во храмот посветен на Св. Никола во Мајнц - Германија. Верниот народ се причести со светите христови тајни. По литургијата црковната управа на храмот св. Никола организираше трпеза на лубовта.