Свети. мченик Трифун
На 14.02.2017 година, св. мч. Трифун, Неговото високопреопсвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, присуствуваше на Златоустовата литургијата во Лешочкиот манастир на која богослужеше игуменот Теодосиј. По литургијата според традицијата Митрополитот изврши благословување и закројување на виновата лоза во Тетово, Лешок, и с. Челопек – Тетовско.