Неделата на Православието
На 05.03.2017 година, во Неделата на Православието, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Света Василиева литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Боге Богојески; протопрезвитер Андон Андоноски и ѓакон Мартин Андоноски. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови тајни.
На литургијата беседеше Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, беседата може да ја прочитате во целост тука: