III Акатист на Пресвета Богoрдица
На 17.03.2017 година, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи  III акатист на Пресвета Богородица, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ -  Тетово,  во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Мирко Станковски,  протопрезвитер Предраг Исаески, протопрезвитер Жарко Мицкоски, ереј Александар Стојаноски, и  ѓакон Илија Деспотовски.