Tрета Недела на Великиот пост – Крстопоклона
На  19.03.2017 година, трета Недела на Великиот пост – Крстопоклона, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Василиева Литургија во храмот „Св. Никола“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Мирко Станкоски, протопрезвитер Дарко Наумовски и ѓакон Илија Деспотовски. На литургијата  верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. На литургијата беседеше Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, беседата може да ја прочитате во целост тука: