Лазарева сабота
На 8 април 2017 година, кога Црквата го слави Воскресението на Лазар Четиридневниот – пријателот Господов, Неговото високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во храмот на свети Мина во с. Проевце, служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Превземно од http://koe.mk/