II ден Велигден
На II ден Велигден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи света архиерејска Златоустова Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протоереј-ставрофор Мирко Станкоски, протоереј Томислав Јосифоски, протоереј Предраг Исаески, и ѓакон Илија Деспотовски.
На литургијата проповедаше  Митрополитот  г. Јосиф. Проповедта  може да ја прочитате тука: