Недела 5-та по Воскресение (на Самарјанката)
На 14.05.2017 година, Недела 5-та по Воскресение (на Самарјанката), Св. пр. Еремиј, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски  г. Јосиф, во Соборниот храм „ Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, отслужи Златоустова литургија во сослужение со свештеници од Тетовското намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Тајни Христови.