Светите рамноапостолни цар Константин и царица Елена
На 03.06.2017 година, кога светата црква го празнува споменот на Светите рамноапостолни цар Константин и царица  Елена, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во манастирот посветен на „Св. Константин и Елена“ во с. Вратница, изврши водосвет и ги благослови кумските лебови.