II недела по Педесетница
На 18.06.2017 година, Недела  втора по Педесетница, св. Свешт.мч. Доротеј Тирски, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Мирко Станковски, протопрезвитер Предраг Исаески, протопрезвитер Жарко Мицкоски, презвитер Александар Стојаноски и ѓакон Илија Деспотовски. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.