VI Недела по Педесетница
На 16.07.2017 година, Недела шестта по Педесетница, Св. мч. Јакинт, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение со свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Мирко Станковски, протопрезвитер Љубиша Блажевски, протопрезвитер Предраг Исаески, презвитер Марјанчо Мадевски и ѓакон Илија Деспотовски. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
На литургијата Митрополитот одржа пригодна беседa која може во целост да ја прочитате тука ....