Недела осумнаеста по Педесетница
На 08.10.2017 година, Недела осумнаеста по Педесетница, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужување со Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, извршија осветување на манастирскат црква „Св. Георгиј Победоносец“ во с. Мала Речица – Тетовско. По осветувањето и литургијата иницијативниот одбор организираше братско - сестринска трпеза на љубовта, и беше емитуван краткометражен документарен филм со историјат за манастирот. На литургијата проповедаше Митрополитот Тетовско-Гостиварски г. Јосиф, и проповедта можете во целост да ја прочитате тука :