Божествена литургија во црквата св. Наум Охридски Малме - Шведска
По повод 50 години од прогласување на автокефален живот на Македонската Православна Црква о 4 години од осветување на црквата св. Наум Охридски Малме -Шведска Митрополитот Европски г. Пимен чиноначалствувашена света литургијаво сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф и игуменот на Осоговскиот манастир архимандрит Григориј, протоереј-ставрофор Блаже Козарски, протоереј-ставрофор Ефтим Велкоски и ереј Блаже Цековски.