21 недела по Педесетница
На 29.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и на свештениците на Дебарско-кичевскара, Австралиско-сиднејската и Тетовско-гостиварската епархија боголужеја света Златоустова литургија во Загреб - Р. Хрватска. На литургијата со одлика на САС на МПЦ-ОА а на предлог на надлежниот Митрополитот Европски г. Пимен со право на носење на граден крст беше одликуван протоерејот Кире Велински парохиски свештеник од Загреб.