Средба со градоначалникот на Загреб
На 30.10.2017  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински остварија средба со градоначалникот на Загреб г. Милан Бандик кому му заблогодарија за несебичното залагање за изградбата на новиот православен храм на МПЦ во Загреб.