Средба со в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска
Надлежниот епархиски архиереј  Митрополитот Европски г. Пимен во придружба на  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохиски свештеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински остварија средба со г. Мачеј Кочоровски в.д Амбасадор на Република Македонија во Р. Хрватска. Истиот ден во амбасадата на Ватикан во Загреб Митрополитот Европски г. Пимен имаше средба со Државниот секретар на Ватикан неговата еминенција Лардинал Пиетар Паролин.