Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден
На 08.11.2017 година, Недела дваесет и втора по Педесетница, Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Димитриј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Мирко Станковски, протопрезвитер-ставрофор Томислав Јосифоски и протопрезвитер Марјанчо Мадевски. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата беа благословени кумските лебови. На литургијата Митрополитот Тетовско-гостиварски проповедаше, беседата може во целост да ја прочитате тука ....