Обнова на храмот на св.вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓец
На 16.11.2017 година, Обнова на храмот на св.вмч. Георгиј во Лида – Ѓурѓец, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со парохискиот свештеник протопрезвитер-ставрофор Томислав Јосифоски во манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ с. Мала Речица – Тетовско, изврши водосвет и го благослови кумскиот леб. Црковниот одбор приреди трпеза на љубовта за сите присутни.