Св. Николај Мирликиски Чудотворец
На 19.12.2017 година, Св. Николај Мирликиски Чудотворец, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Никола“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво протопрезвитер-ставрофор Мирко Станкоски, протопрезвитер Дарко Наумовски, протопрезвитер Марјанчо Мадевски и ѓакон Илија Деспотовски. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата Митрополитот г. Јосиф, изврши благословување на кумските лебови. На литургијата проповедаше Митрополитот Тетовско-гостиварски, проповедта може во целост да ја прочитате тука ....