Свети Спиридон Чудотворец заштитникот за тетосвките занаетчии
На 23.12.2017 во чест на свети Спиридон Чудотворец во Тетово како и секоја година се одбележа денот на Тетовските занаетчии, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф го благослови кумскиот леб.