Обрезание на Господ Исус Христос
На 14.01.2018 година, Обрезание на Господ Исус Христос, Св. Василиј Велики, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Василиева литургија во храмот „Св. Никола“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. На литургијата проповедаше Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Проповедта на Митрополитот може да ја прочитате тука: