Света Василиева литургија во храмот „Пресвета Богородица“ во Тетово
На 18.01.2018 година, Водопост, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во храмот „Пресвета Богородица“ во Тетово, служеше Света Василиева литургија со вечерна богослужба, во сослужение на повеќе свештенослужители од Тетовското архиерејско намесништво. Верниот народ се причести со Светите Христови тајни. По литургијата во дворот на храмот изврши голем Богојавленски водосвет, и во духот на традицијата на Горно маало го спушти крстот во водите на базенот. На литургијата проповедаше Митрополитот г. Јосиф, проповедтта може да ја прочитате тука: