Водици, Богојавление
На 19.01.2018 година, - Водици, Богојавление, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. По литургијата Митрополитот г. Јосиф, изврши голем Богојавленски водосвет во дворот на Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, и на реката Вардар во Гостивар. На литургијата проповедаше Митрополитот г. Јосиф, и проповедтта може да ја прочитате тука: