Мало осветување на параклисот „Св. Петка“ с. Бродец – Маврово
На 09.08.2015 година, кога Црквата го празнува  споменот на Св. Климент Охридски, Св. вмч.Пантелејмон, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со архиерејскиот намесник од Гостивар протоереј-ставрофор Боге Богојески изврши мало осветување на параклисот „Св. Петка“ с. Бродец – Мавровско.