Успение на Пресвета Богородица “ во Лешочкиот манастир
На 28.08.2015 година, по повод манастирската слава „Успение на Пресвета Богородица “ во Лешочкиот манастир,  Неговото  високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво отслужи Света Божествена Литургија. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.