Чествување на патронот во Македонската богословија

Чествување на патронот во Македонската богословија

Чествувањето на патронот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот чудотворец Климент О...

Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

На 04.12.2018 година, кога црквата го слави Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, Неговото високопреосвеште...

27- Недела по Педесетница

27- Недела по Педесетница

02.12.2018 27- Недела по Педесетница  Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше света литургија во пара...

Хиротонија на новоизбраниот Епископ Полјански г. Јаков во манастирот во Водоча

Хиротонија на новоизбраниот Епископ Полјански г. Јаков во ма...

Денес, на 25 ноември 2018 година, беше извршена хиротонија на новоизбраниот Епископ Полјански г. Јаков на Божествената Л...

Xрамовата слава Архангел Михаил во с.Јегуновце

Xрамовата слава Архангел Михаил во с.Јегуновце

На 21.11.2018 На празникот и храмовата слава Архангел Михаил во с.Јегуновце Митрополитите Тетовско-гостиварски г.Јосиф и Митрополитот Европски г.Пимен ги благословија кумските лебови.Црковниот одбор и кумовите приредија трпеза на љубовта за сите верници.

Собор на Св. Архангел Михаил

Собор на Св. Архангел Михаил

      На 21.11.2018 година, на празникот Собор на Св. Архангел Михаил, Неговото високопреосвештенство,  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со Митрополитот Европски г. П...

Недела 25 по Педесетница

Недела 25 по Педесетница

На 18.11.2018 година, Недела 25 по Педесетница, св. мч – ци Галактикон и Епистима, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, служеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм &...

Светиот великомаченик Димитриј Солунски  – Митровден

Светиот великомаченик Димитриј Солунски  – Митровден

На 08.11.2018 година, кога Црквата го прославува светиот великомаченик Димитриј Солунски  – Митровден, Неговото блаженство архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, во с...