12 – тата Недела по Педесетница

На 27 Август 2023 година, во 12 – тата Недела по Педесетница, на Претпразненството на Успението Богородично, кога се празнува споменот на светиот пророк Михеј, во Лешочкиот манастир протоереј-ставрофор Мирко Станковски во сослужение на протоереј Ѓорги Сламков богослужеше Света Божествена Литургија.На Литургијата молитвено присуствуваше и митроплитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф.Верниот народ се причести со светите тајни.