18та недела по Педесетница

24.10.2021 Во храмот св. Злата Мегленска-Загреб, Р.Хрватска на покана на митрополитот Европски г.Пимен, митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф чиноначалствуваше на светата литургија. На литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен завршениот богослов Дејан Белчовски. Со свое слово-проповед се обрати  митрополитот г.Јосиф кое можете да го прочитате тука....