40 години архиерејска служба

Во храмот св.Димитриј - Битола на празникот св.Димитриј се отслужи света литургија на која чиноначалствуваше митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар во присуство на сите членови на САС на МПЦ-ОА. На литургијата присуствуваше и неговото блаженство архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан. Оваа година митрополитот г. Петар одбележа 40 години архиерејска служба и 75 год од неговото раѓање.Повеќе на сајтот на pppe.mk.