Cв. Гаврил Велички

28.05.2021 Денот кога го славиме споменот на св. Гаврил Велички во Лесновскиот манастир, Митрополитот Повардарски г. Агатангел богослужеше света литургија во сослужение на надлежниот епархиски архереј на Брегалничката епархија г. Иларион и Тетовско-гостиварскиот митрополит г. Јосиф.