Cвечена академија Македонската православна богословија (МПБ)

06.12.2022 Во храмот св. Спас - Драчево со вечерна богослужба, и во Македонската православна богословија (МПБ), СВ. Климент Охридски-Драчево со свечена академија се одбележа патрониот празник на оваа значајна просветно - духовна институција на МПЦ-ОА. На свеченоста присуствуваа Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, Митрополитот Повардарски г. Агатангел - ректор на МПБ, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј и епископот Стобиски г. Јаков.