Oпело на новопретставениот протоереј-ставрофор Јован Таковски

На ден 21. 04. 2023 година во Соборниот архиепископски храм ,,Свети Климент Охридски" - Скопје,  Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на: Митрополитот Преспанско-пелагониски г.Петар,Митрополитот Повардарски г.Агатангел,Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и на викарниот Епископ хераклејски г. Климент отслужи опело на новопретставениот протоереј-ставрофор Јован Таковски, долгогодишен професор и и поранешен декан на Православниот богословски богословски факултет и еден од најплодните просветни дејци на нашата МПЦ-ОА. Нека Семилостивиот Господ на Кого верно Му служеше Го насели нашиот отец Јован во пределите рајски таму каде што почиваат праведниците! Вечен нека му е споменот!