Патрон на Македонската Православна Црква и на Македонската православна богословија Cв. Климент Охридски-Скопје

06.12.2023 По повод патрониот празник на Македонската Православна Црква и на Македонската православна богословија Cв. Климент Охридски-Скопје, како нејзина воспитно-образовна институција, во МПБ св.,,Климент Охридски"-Драчево се одржа Вечерна богослужба и свечена духовна академија. Вечерна богослужба богослужеше епископот Стобиски г.Јаков во молитвено присуство на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, ректорот на МПБ-митрополитот Повардарски г.Агатангел, митроплитот Брегалнички г.Иларион, митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј и митропилит Јосиф. Празничниот леб го благослови и прекрши митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф.