Преп. Параскева (Петка) Епиватска

На 27.10.2019 година, кога црквата ја слави Преп. Параскева (Петка) Епиватска, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Петка “ – Гостивар, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата Митрополитот г. Јосиф изврши мал водосвет и ги благослови кумските лебоби.

На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата можете во целост да ја прочитате тука....