СОБОР НА СИТЕ МАКЕДОНСКИ СВЕТИТЕЛИ

01.10.2023 На празникот СОБОР НА СИТЕ МАКЕДОНСКИ СВЕТИТЕЛИ  во храмот св. Кирил и Методиј-Гевгелија, на Светата Божествена Литургија чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на родољубивите архиереи надлежниот Митрополит Повардарски г. Агатангел,  митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Кумановско-осоговски г. Григориј, епископот Стобиски г. Јаков, како и бројно македонско свештенство и монаштво. Повеќе на сајтот на Повардарска епархија...