Св. ап. евангелист Лука

31.10.2022 на празникот Св.ап.евангелист Лука во Виница митрополитот Повардарски г.Агатангел во сослужение на надлежниот митрополит Брегалнички г.Иларион и митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеа света литургија во храмот св.Ап.Лука.По литургијата беа прекршени празничните лебови и беа осветени новите административни простории и крштелна.Верниот народ се причести со светите тајни.Повеќе инфо на сајтот на брегалничката епархија.