Св.Пимен Велики

На 09.09.2019 На денот кога светата црква го празнува споменот на св.Пимен Велики,Митрополитот Струмички г.Наум во сослуженије на митрополитите Европски Пимен и  Тетовско-гостиварски Јосиф и епископот Стобиски Јаков богослужеше света литургија во манастирот св.Леонтиј-Водоча.На литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен теологот Оливер.Верниот народ се причести со светите тајни.