Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир

28.08.2020 На празникот Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир, света литургија чиноначалствуваше митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на надлежниот епархиски архереј на Тетовско-гостиварската епархија, г. Јосиф.

Своја празнична беседа произнесе митрополитот г. Пимен, говорејќи за денешниот празник. На литургијата, верниот народ, кој со пост, молитва и исповед се подготвуваше во текот на Богородичниот пост, се причести со светите тајни. По литургијата беа благословени кумските лебови.