Вознесение на нашиот Спасител, Господ Исус Христос

На 02.06.2022 година, денот на празнувањето на славното Вознесение на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, во храмот Вознесение Христово - с.Јелошник-Тетово ,беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на Митрополитот Европски г.Пимен и свештеници од Тетовското наместништво.Верниот народ се причести до светите тајни.По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач.Пригодна беседа одржа митрополитот г.Јосиф која можете да ја прочитате тука...