Недела 3 – та по Педесетница, Рождество на св. Јован Крстител – Иванден

На 07.07.2019 година, Недела 3 – та по Педесетница, Рождество на св. Јован Крстител – Иванден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-годтиварски г. Јосиф, богослужеше Света Божествена литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ – Гостивар, во сослужување на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. На литургијата Митрополитот г. Јосиф го ракоположи во ѓаконски чин  ипоѓаконот  Славче Ѓорѓески.

На литургијата проповедаше Митрополитот г. Јосиф, проповедта може да ја прочитате тука....