Св. вмч. Георгиј – Ѓурѓовден

На 06.05.2019 година, Св. вмч. Георгиј – Ѓурѓовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во с. Мала Речица. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата Митрополитот г. Јосиф изврши мал водосвет и ги  благослови кумските лебови.

На литургијата Митрополитот г. Јосиф беседеше, беседата може да ја прочитате во целост тука....