Вознесение на Господ Исус Христос – Спасовден

На 06.06.2019 година, Вознесение на Господ Исус Христос – Спасовден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Вознесение Христово“ с. Јелошник , во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата Митрополитот г. Јосиф ги благослови славските лебови.

На литургијата проповедаше Митрополитот г. Јосиф, проповедта може во целост да ја прочитате во целост тука.....

Истиот ден во храмот „Вознесение Христово“ во с. Рогачево Митрополитот изврши мал Водосвет и ги благослови славските лебови.