2 ден Духовден

21.06.2021 во Лешочкиот манастир на 2 ден Духовден света литургија чиноначалствуваше надлежниот епархиски архереј митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на митрополитот Европски г.Пимен и епископот Стобиски г.Јаков.Верниот народ се причести со светите тајни.По литургијата беше отслужен и парастос во спомен на славниот преродбеник,учител игумен Кирил Пејчиновиќ на кој ова година е 250 години од неговото раѓање.На светата литургија своја проповед произнесе митрополитот г.Јосиф.Проповета може да ја прочитате тука...