Cпоменот на Светиот цар Константин и Светата царица Елена

На 03.06.2022 г.кога го празнуваме споменот на Светиот цар Константин и Светата царица Елена, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на Митрополитот Европски г.Пимен, протоереј-ставрофор Мирко Станковски, протоереј Маријанчо Мадевски,ереј Илија Сламков,ереј Горан Стојчевски,  и ѓаконот Славчо Ѓоргески, отслужи Света Божествена Литургија во храмот Свети Константин и Елена-с.Вратница-Тетовско.Оваа година овој велелепен храм прославува 10 години од неговото осветување.
На Божествената Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.Своја бедеседа изрече митрополитот г. Јосиф.Беседата може да ја прочитате тука..