Cв. Климент Охридски

На 09.08.2023 на денот кога Светата Православна Црква го празнува споменот на св. Климент Охридски, св. Седмочисленици и св. вмч. Пантелејмон, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение на протоереј-ставрофор Мирко Станковски, протоереј-ставрофор Марјанчо Мадевски, ереј Мартин Андоноски, ереј Илија Сламков и ѓакон Славче Ѓорѓески го освети новоизградениот храм посветен на патронот на МПЦ-ОА св. Климент Охридски во с. Пожаране-Гостивар.По осветувањето, се отслужи и првата Литургија во храмот, а Митрополитот г.Јосиф се обрати кон верниците со пригодна беседа.Беседата може да ја прочитате тука…