Св. Климент Охридски, Св. Седмочисленици и Св. вмч. Пантелејмон

На 09.08.2018 година, Kога црквата го празнува Св. Климент Охридски, Св. Седмочисленици и Св. вмч. Пантелејмон, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение со Митрополитот Кумановско-осоговски д-р г. Јосиф, отслужија Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовско-гостиварската епархија. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. На литургијата беседеше Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, беседата во целост може да ја прочитате тука....