Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден

На 08.11.2019 година, Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во храмот „Св. Димитриј“ – Тетово, во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По литургијата беа благословени славските лебови.

На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф, беседата може во целост да ја прочитате тука.....